  • SN74ALVCH16500DL
SN74ALVCH16500DL
advertisement
Manufacturer No:
SN74ALVCH16500DL
HK JDW NO:
815-SN74ALVCH16500DL
Package:
56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
SN74ALVCH16500DL Overview
The package 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) contains this file embedded in it. In the way of Tube, it is packaged. It achieves superior flexibility through 18-Bit circuits. This electrical device is of the Universal Bus Transceiver logic type. I have mounted this electronic part in the way of Surface Mount in this way. The operating temperature should be higher than -40°C~85°C in order for the machine to function properly. The High/Low output current of 24mA 24mA makes it feature maximum design flexibility. An FPGA belonging to the 74ALVCH series is a type of FPGA. Using 1.65V~3.6V as a supply voltage, it operates. The 74ALVCH16500 family is comprised of it. Transmission lines can be terminated with 56 terminations by using a device that matches the characteristic impedance. It is important to keep the supply voltage above 1.8V for normal operation. 56 pins are included. Electronic parts such as this one are designed with 18 Bits. 2 terminations, on the other hand, are the practice of terminating a transmission line with a device that matches its characteristic impedance. In this case, the electronic part will be mounted in the Surface Mount-direction. A 56-pin is used in this design. This one belongs to the ALVC/VCX/A family of electronic devices, and there are a number of other devices like it that are part of this family. 3.6V is the maximum supply voltage (Vsup). 3.3V power supplies are used to power the device. There are 1 elements in it. NEGATIVE EDGE is used with the trigger. Moreover, it is characterized by WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION as well. The output current of 24mA makes it feature maximum design flexibility.
SN74ALVCH16500DL Features
56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
74ALVCH series
74ALVCH16500 family
56 pin count
56 pins
3.3V power supplies
1 elements
SN74ALVCH16500DL Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74ALVCH16500DL Universal Bus Functions applications.
  • Tablets
  • Networking
  • Fishery-optical complementary power station
  • Cell phone
  • Data transfer
  • Telecommunications
  • Calculator
  • Instrumentation Systems
  • Memory
  • Home theater
Step5Bar-code shipping tag
SN74ALVCH16500DL
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    56
  • Weight
    689.999043mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74ALVCH
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    56
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Base Part Number
    74ALVCH16500
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Number of Circuits
    18-Bit
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
    2
  • Output Current
    24mA
  • Number of Bits
    18
  • Propagation Delay
    6.6 ns
  • Turn On Delay Time
    6.6 ns
  • Family
    ALVC/VCX/A
  • Logic Function
    Transceiver
  • Direction
    Bidirectional
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Universal Bus Transceiver
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    3.9 ns
  • Trigger Type
    NEGATIVE EDGE
  • Control Type
    INDEPENDENT CONTROL
  • Translation
    N/A
  • Height Seated (Max)
    2.79mm
  • Width
    7.49mm