  • SN74ALVCH16501DL
SN74ALVCH16501DL
advertisement
Manufacturer No:
SN74ALVCH16501DL
HK JDW NO:
815-SN74ALVCH16501DL
Package:
56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
SN74ALVCH16501DL
Purchasing and Inquiry
SN74ALVCH16501DL Overview
56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) contains this file. It is packaged in the way of Tube. A 18-Bit circuit is used for achieving its superior flexibility as a result of its use of 18-Bit circuits. As far as the logic type of this electrical device is concerned, it is Universal Bus Transceiver. In this case, the electronic part is mounted in the direction of Surface Mount. -40°C~85°C should be higher than the operating temperature. High/Low output currents allow 24mA 24mA to have a maximum design flexibility. This is a type of FPGA from the 74ALVCH series. With a voltage supply of 1.65V~3.6V, it is able to operate. As it belongs to the 74ALVCH16501 family, it should be taken into consideration. It is possible to use 56 terminations, which are the ends of a transmission line which should be connected to a device whose characteristic impedance matches that of the transmission line. It is recommended that the supply voltage be kept above 2.5V for normal operation. This device is equipped with 56 pins. A 18-Bit electronic part was designed for this application. An example of this is through the use of 2 terminations, where a particular device is used to end a transmission line with an impedance matching device, fitted with its characteristic impedance. It is mounted in the direction of Surface Mount. 56 pins are used in the design. It is a member of the ALVC/VCX/A family of electronic devices. The maximal supply voltage (Vsup) reaches 3.6V. 3.3V power supplies power it. 1 elements make up the structure. POSITIVE EDGE is the trigger configured with it. Furthermore, it has the characteristic of WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION as well. The output current of 24mA makes it feature maximum design flexibility.
SN74ALVCH16501DL Features
56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
74ALVCH series
74ALVCH16501 family
56 pin count
56 pins
3.3V power supplies
1 elements
SN74ALVCH16501DL Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74ALVCH16501DL Universal Bus Functions applications.
  • Automatic watering system
  • Electric grinding wheel
  • Digital driver ICs
  • CMOS circuitry
  • automatic temperature control circuits
  • Automotive voltage monitoring
  • Memory devices
  • Printer IC
  • Electronic Points of Sale
  • Data transmission control
Step5Bar-code shipping tag
SN74ALVCH16501DL
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    56
  • Weight
    689.999043mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    74ALVCH
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    56
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Base Part Number
    74ALVCH16501
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Number of Circuits
    18-Bit
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
    2
  • Output Current
    24mA
  • Number of Bits
    18
  • Propagation Delay
    5.6 ns
  • Turn On Delay Time
    6.3 ns
  • Family
    ALVC/VCX/A
  • Logic Function
    Transceiver
  • Direction
    Bidirectional
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Universal Bus Transceiver
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    3.9 ns
  • Trigger Type
    POSITIVE EDGE
  • Control Type
    INDEPENDENT CONTROL
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.04mA
  • Translation
    N/A
  • Height
    2.79mm
  • Length
    18.41mm
  • Width
    7.49mm
  • Thickness
    2.59mm