  • SN74ALVCH16501KR
SN74ALVCH16501KR
advertisement
Manufacturer No:
SN74ALVCH16501KR
HK JDW NO:
815-SN74ALVCH16501KR
Package:
56-VFBGA
Purchasing and Inquiry
SN74ALVCH16501KR Overview
There is an embedded version of it in the 56-VFBGA package. In the way of Cut Tape (CT), it is packaged. A 18-Bit-circuit is used to provide its superior flexibility. This electrical device has a logic type of Universal Bus Transceiver. I have mounted this electronic part in the way of Surface Mount in this way. The operating temperature should be higher than -40°C~85°C. The High/Low output current of 24mA 24mA makes it feature maximum design flexibility. It is a type of FPGA that belongs to the 74ALVCH series of FPGAs. With a voltage supply of 1.65V~3.6V, it is able to operate. It is a member of the 74ALVCH16501 family. Transmission lines can be terminated with 56 terminations by using a device that matches the characteristic impedance. Normal operation requires an output voltage above 2.5V. 56 pins are present in the device. The electronic part was designed using 18 Bits. Transmission lines can be terminated with 2 terminations by using a device that matches the characteristic impedance. The electronic part is mounted in Surface Mount-direction. A 56-pin is used in this design. It is a ALVC/VCX/A-family electronic device. A maximum supply voltage (Vsup) is reached at 3.6V. The power source is 3.3V. 1 elements make up the structure. There is a trigger configured with POSITIVE EDGE for this device. This device is well suited for TAPE AND REEL based on its reliable performance. It is also characterized by WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION.
SN74ALVCH16501KR Features
56-VFBGA package
74ALVCH series
74ALVCH16501 family
56 pin count
56 pins
3.3V power supplies
1 elements
SN74ALVCH16501KR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74ALVCH16501KR Universal Bus Functions applications.
  • Projector
  • Various travel, camping, medical emergency appliances
  • Safety thermostat
  • General AND Logic Operation
  • Push button switches
  • Photovoltaic system
  • Range hood
  • Freezer warning buzzer circuits
  • Automatic watering system
  • Solar street light
Step5Bar-code shipping tag
SN74ALVCH16501KR
  • Package / Case
    56-VFBGA
  • Number of Pins
    56
  • Weight
    59.987591mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    74ALVCH
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    56
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    74ALVCH16501
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Number of Circuits
    18-Bit
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
    18
  • Propagation Delay
    5.6 ns
  • Turn On Delay Time
    6.3 ns
  • Family
    ALVC/VCX/A
  • Logic Function
    Transceiver
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Universal Bus Transceiver
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    3.9 ns
  • Trigger Type
    POSITIVE EDGE
  • Control Type
    INDEPENDENT CONTROL
  • Count Direction
    BIDIRECTIONAL
  • Translation
    N/A
  • Length
    7mm
  • Width
    4.5mm