SN74CBT16390DL
SN74CBT16390DL
815-SN74CBT16390DL
56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
56 Terminations4.5V~5.5V 56 Pin 74CBT16390 Signal switch74CBT Series 2 Outputs16 Functions
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
SN74CBT16390DL Overview
This is a relatively small item of digital switch that is included in the 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) in order to save space on the board.The package is packaged in accordance with Tube.In terms of mounting, digital switch ic uses the Surface Mount method .As the analog part, the circuit uses an analog IC Multiplexer/Demultiplexer.The operating temperature will not be affected by external factors when turn signal switch is set to -40°C~85°C.It provides digital controlled switch's superior flexibility for designers to use when it operates with a supply voltage of 4.5V~5.5V.provides digital controlled switch's digital controlled switch'sIn addition to being a member of the 74CBT series, these multiplexers have a wide range of applications.There is a design for terminating 56 as part of its basic configuration.There is a base part number of 74CBT16390 which can also be used in order to locate the logic switch that are related to this item.For multiplexer's system, a voltage of 5V is supplied.This turn signal switch consists of 56 component pins.A conductor terminates at GULL WING.Its supply type is Single, which is used as the source of power.With 56 pins, it is configured.It is mounted in the way of Surface Mount.The CBT/FST/QS/5C/B family includes the logic switch.Signal multiplexer contains 16 bits.During mux switch's normal operation, 5V is provided with a power supply.The turn signal switch has 2 outputs designed for operation.Other Logic ICs is a category for the digital switch ics.There are no external influences on this multiplexer ic, so it consumes 3μA current.If the supply voltage is 5V, reliable performance of the multiplexers can be achieved.The multiplexer is equipped with 32 inputs.12Ohm is the resistance at which it operates.Providing the load with a supply voltage of 3μA can maintain stability of the multiplexers.
SN74CBT16390DL Features
Supplied in the 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 5V
Operating with the supply voltage of 5V
Operating with the supply current of 3μA
SN74CBT16390DL Applications
- Image transmission
- Signal router
- Microprocessor memory systems
- Speed synchronization of multiple motors in industries
- VGA
- Data communication
- Enabling block of memory depending on address in memory chips
- Used to connect a single source to multiple destinations
- Seven segment displays
- Transmission from the computer system of a satellite
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
SN74CBT16390DL
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Texas Instruments815-SN74HC139N16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS139AN16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN7447AN16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN65LVDS250DBT38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74HC251D16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74CBT3253D16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74CBTLV3253DBQR16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74CBTLV16292GR56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN65LVDS122PW16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS42N16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare