  • SN74LVC1G18YZPR
SN74LVC1G18YZPR
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC1G18YZPR
HK JDW NO:
815-SN74LVC1G18YZPR
Package:
6-XFBGA, DSBGA
Datasheet:
Description:
6 Terminations1.65V~5.5V 6 Pin 74LVC1G18 Signal switch74LVC Series 2 Outputs1 Functions
Purchasing and Inquiry
SN74LVC1G18YZPR Overview
In order to save board space, digital switch is located in the 6-XFBGA, DSBGA.The package is in the form of Tape & Reel (TR).Surface Mount is the mounting method digital switch ic uses.As the analog part, the circuit uses an analog IC Demultiplexer.The operating temperature will not be affected by external factors when turn signal switch is set to -40°C~85°C.With a supply voltage of 1.65V~5.5V, designers have greater flexibility of digital controlled switch.Multiplexers from the 74LVC series can be used in a wide range of applications.There is a design for terminating 6 as part of its basic configuration.The base part number is 74LVC1G18, which can also be used to find its logic switch related parts.For multiplexer's system, 1.8V voltage is supplied.Signal switch has 6 component pins.BALL is used as the point at which the conductors come to an end as part of this formula.Its supply type is Single, which is used as the source of power.It is configured with 6 pins.It is positioned in the direction of Surface Mount.The logic switch object belongs to the family of LVC/LCX/Z.There are 1 bits in signal multiplexer.To avoid unnecessary failures, the maximum supply voltage (Vsup) should be kept at 5.5V.A power supply is provided for mux switch's normal operation of 3.3V.The turn signal switch has 2 outputs designed for operation.This is an the digital switch ic that is classified as Decoder/Drivers.It consumes 10μA current of multiplexer ic since it is not affected by external factors.The switches packaging is based on TR.A configuration element for the mux switch consists of 1 elements.
SN74LVC1G18YZPR Features
Supplied in the 6-XFBGA, DSBGA package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 3.3V
SN74LVC1G18YZPR Applications
  • Make half adder
  • Data transfer
  • Idle motor
  • Data communication
  • A robotic vehicle with the metal detector
  • War field flying robot with a night vision flying camera
  • Electronic circuits
  • Code converters
  • Microprocessor input/output systems
  • Automatic health monitoring systems
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC1G18YZPR
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-XFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    1.700971mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74LVC
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Demultiplexer
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Decoder/Drivers
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74LVC1G18
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Circuit
    1 x 1:2
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
  • Propagation Delay
    3.3 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Turn On Delay Time
    12.7 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Supply Type
    Single
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Input Conditioning
    STANDARD
  • Height
    500μm
  • Length
    1.5mm
  • Width
    900μm
  • Thickness
    2mm