  • SP6201EM5-L-1-8
SP6201EM5-L-1-8
advertisement
Manufacturer No:
SP6201EM5-L-1-8
HK JDW NO:
3417-SP6201EM5-L-1-8
Package:
SOT-23-5
Datasheet:
Description:
Fixed PMIC 5 SOT-23-5
Quantity:
In Stock : 2327
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SP6201EM5-L-1-8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Bulk
  • Number of Terminations
    5
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Max Output Current
    200mA
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output
    200mA
  • Quiescent Current
    40μA
  • Voltage - Output
    1.8V
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Max Input Voltage
    6V
  • Dropout Voltage
    160mV
  • Min Output Voltage
    1.8V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    78dB
  • Min Current Limit
    300mA
  • Nominal Output Voltage
    1.8V
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Length
    2.9mm