  • SPB80P06PGATMA1
SPB80P06PGATMA1
advertisement
Manufacturer No:
SPB80P06PGATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-SPB80P06PGATMA1
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SPB80P06PGATMA1
Purchasing and Inquiry
SPB80P06PGATMA1 Description
SPB80P06PGATMA1 Features
Enhancement mode
Avalanche rated
Fast switching
Dv/dt rated
Pb-free lead-plating
RoHS compliant, Halogen-free
Qualified according to AEC Q101
SPB80P06PGATMA1 Applications
Motor control
On-board charger
DC-DC
Consumer
Logic level translators
Power MOSFET gate drivers
Other switching applications
Step5Bar-code shipping tag
SPB80P06PGATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Series
    SIPMOS®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Voltage - Rated DC
    -60V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    -80A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    340W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    340W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    24 ns
  • FET Type
    P-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    23m Ω @ 64A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 5.5mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    5033pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    80A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    173nC @ 10V
  • Rise Time
    18ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    30 ns
  • Turn-Off Delay Time
    56 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    -80A
  • Threshold Voltage
    -3V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
  • Drain to Source Breakdown Voltage
  • Max Junction Temperature (Tj)
    175°C
  • Height
    4.4mm