  • SPD2-300-3P1-R
SPD2-300-3P1-R
advertisement
Manufacturer No:
SPD2-300-3P1-R
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-SPD2-300-3P1-R
Package:
Datasheet:
SPD2-300-3P1-R
Description:
SPD MOD 3P+1 300VAC TYPE 1+2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SPD2-300-3P1-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Operating Temperature
    -40°C~80°C
  • Series
    SPD2 3P+1
  • Feature
    Remote Signaling Contacts, Thermally Protected
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Type 1, Type 2
  • Approval Agency
    cURus, UL, VDE
  • Number of Poles
    3
  • Form
    Base + Module
  • Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV)
    305VAC
  • Current - Discharge (Nom) (8/20μS)
    40kA
  • Current - Discharge (Max) (8/20μS)
    65kA
  • Current - Short Circuit Rating (SCRR)
    150kA
  • Voltage - Protection Rating (VPR)
    1kV
  • Voltage - Protection Level (VP) (2416)
    1.5kV