  • SPD50N03S2L-06
SPD50N03S2L-06
advertisement
Manufacturer No:
SPD50N03S2L-06
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-SPD50N03S2L-06
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
SPD50N03S2L-06
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 6.4m Ω @ 50A, 10V ±20V 2530pF @ 25V 68nC @ 10V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 46238
Step5Bar-code shipping tag
SPD50N03S2L-06
  • Package / Case
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    OptiMOS™
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    LOGIC LEVEL COMPATIBLE, AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    50A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    136W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    136W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    6.4m Ω @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 85μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2530pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    50A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    68nC @ 10V
  • Rise Time
    19ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    24 ns
  • Turn-Off Delay Time
    35 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    50A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0092Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    30V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    200A