  • SPI15N65C3XKSA1
SPI15N65C3XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
SPI15N65C3XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-SPI15N65C3XKSA1
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
SPI15N65C3XKSA1
Description:
MOSFET N-CH 650V 15A TO262-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SPI15N65C3XKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    PG-TO262-3-1
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    CoolMOS™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    156W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    156W
  • Turn On Delay Time
    32 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    280mOhm @ 9.4A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.9V @ 675μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1600pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    15A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    63nC @ 10V
  • Rise Time
    14ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    650V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    11 ns
  • Turn-Off Delay Time
    70 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    15A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    650V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    650V
  • Input Capacitance
    1.6nF
  • Drain to Source Resistance
    280mOhm
  • Rds On Max
    280 mΩ
  • Nominal Vgs
    3 V
  • Height
    9.45mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    4.5mm