  • SPP11N60S5HKSA1
SPP11N60S5HKSA1
advertisement
Manufacturer No:
SPP11N60S5HKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-SPP11N60S5HKSA1
Package:
TO-220-3
Datasheet:
SPP11N60S5HKSA1
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 380m Ω @ 7A, 10V ±20V 1460pF @ 25V 54nC @ 10V 650V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 1684
Step5Bar-code shipping tag
SPP11N60S5HKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    CoolMOS™
  • Published
    2005
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    125W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    125W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    130 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    380m Ω @ 7A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5.5V @ 500μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1460pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    11A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    54nC @ 10V
  • Rise Time
    35ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    650V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    20 ns
  • Turn-Off Delay Time
    150 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    11A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.38Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    22A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    600V