  • SPRU2541S28
SPRU2541S28
advertisement
Manufacturer No:
SPRU2541S28
HK JDW NO:
639-SPRU2541S28
Package:
Datasheet:
SPRU2541S28
Description:
POT 250K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SPRU2541S28
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Housing Material
    Metal
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    SPR
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins, PCB
  • Resistance
    250kOhm
  • Composition
    Carbon
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    1/4-32
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)
  • Rotation
    295°
  • Size - Body
    Round - 0.510Dia x 0.500 H 12.95mmx12.70mm
  • Number of Gangs
    1
  • Diameter
    12.7mm
  • Length
    12.1mm
  • Actuator Length
    0.875 22.23mm