  • SRN8040TA-5R6M
SRN8040TA-5R6M
advertisement
Manufacturer No:
SRN8040TA-5R6M
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SRN8040TA-5R6M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRN8040TA-5R6M
Description:
Quantity:
In Stock : 1214
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRN8040TA-5R6M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    SRN8040TA
  • Size / Dimension
    0.315Lx0.315W 8.00mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    5.4A
  • Shielding
    Semi-Shielded
  • Base Part Number
    SRN8040TA
  • Inductance
    5.6μH
  • DC Resistance (DCR)
    22mOhm
  • Frequency - Self Resonant
    33MHz
  • Q @ Freq
    15 @ 1MHz
  • Inductance Frequency - Test
    1MHz
  • Current - Saturation
    6.2A
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    5.4A
  • Height Seated (Max)
    0.177 4.50mm