  • SRP1235-R47M
SRP1235-R47M
advertisement
Manufacturer No:
SRP1235-R47M
HK JDW NO:
103-SRP1235-R47M
Datasheet:
SRP1235-R47M
Description:
Fixed Inductors 0.47uH 20% SMD 1235
Step5Bar-code shipping tag
SRP1235-R47M
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Iron
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2010
  • Series
    SRP1235
  • Size / Dimension
    0.547Lx0.531W 13.90mmx13.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Depth
    13.5mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    32A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    470nH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    2mOhm Max
  • Max DC Current
    32A
  • Frequency - Self Resonant
    85MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    44A
  • Case/Size Code
    5050
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    32A
  • RMS Current (Irms)
    32A
  • Height
    3.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.146 3.70mm