  • SRP1238A-1R2M
SRP1238A-1R2M
advertisement
Manufacturer No:
SRP1238A-1R2M
HK JDW NO:
103-SRP1238A-1R2M
Datasheet:
SRP1238A-1R2M
Description:
BOURNS - SRP1238A-1R2M - Power Inductor (SMD), 1.2 µH, 21 A, Shielded, 37 A, SRP1238A Series, 13.5mm x 12.5mm x 3.3mm
Step5Bar-code shipping tag
SRP1238A-1R2M
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Material - Core
    Carbonyl Powder
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2006
  • Series
    SRP1238A
  • Size / Dimension
    0.531Lx0.492W 13.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed , 13 Inch
  • Depth
    12.5mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    21A
  • Inductance
    1.2μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    4mOhm Max
  • Max DC Current
    21A
  • Frequency - Self Resonant
    35MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    20 @ 100kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Current - Saturation
    37A
  • Q Factor
  • Case/Size Code
    5350
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    21A
  • Series Resistance
    4mOhm
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.138 3.50mm