  • SRP2512-2R2M
SRP2512-2R2M
advertisement
Manufacturer No:
SRP2512-2R2M
HK JDW NO:
103-SRP2512-2R2M
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
SRP2512-2R2M
Description:
BOURNS SRP2512-2R2MSurface Mount Power Inductor, SRP2512 Series, 2.2 H,20%, Wirewound, 0.102 ohm, 2.3 A
Step5Bar-code shipping tag
SRP2512-2R2M
    18 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Iron Powder
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    SRP2512
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2mm
  • Current Rating
    2.1A
  • Case Code (Metric)
    2520
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    2.2μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    104mOhm Max
  • Max DC Current
    3A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    39 @ 1MHz
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    2.3A
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm