  • SRP4020TA-1R5M
SRP4020TA-1R5M
advertisement
Manufacturer No:
SRP4020TA-1R5M
HK JDW NO:
103-SRP4020TA-1R5M
Package:
2-SMD
Datasheet:
SRP4020TA-1R5M
Description:
BOURNS SRP4020TA-1R5MSurface Mount Power Inductor, AEC-Q200 SRP4020TA Series, 1.5 H,20%, Shielded, 0.042 ohm, 4.5 A
Step5Bar-code shipping tag
SRP4020TA-1R5M
  • Package / Case
    2-SMD
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    149.997327mg
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2008
  • Series
    SRP4020TA
  • Size / Dimension
    0.175Lx0.160W 4.45mmx4.06mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
    1
  • Depth
    4.06mm
  • Current Rating
    4.5A
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    42mOhm Max
  • Max DC Current
    7A
  • Frequency - Self Resonant
    62MHz
  • Q @ Freq
    10 @ 100kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    10
  • Q Factor
    10
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    4.5A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm