  • SRP5015TA-4R7M
SRP5015TA-4R7M
advertisement
Manufacturer No:
SRP5015TA-4R7M
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SRP5015TA-4R7M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRP5015TA-4R7M
Description:
BOURNS - SRP5015TA-4R7M - INDUCTOR, SHIELDED, 4.7UH, 2.7A, 20%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRP5015TA-4R7M
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    2.7A
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    118mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    29MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    10 @ 100kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    10
  • Current - Saturation
    4A
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    2.7A
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Carbonyl Powder
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    SRP5015TA
  • Size / Dimension
    0.205Lx0.205W 5.20mmx5.20mm
  • Tolerance
    ±20%