  • SRP7050TA-5R6M
SRP7050TA-5R6M
advertisement
Manufacturer No:
SRP7050TA-5R6M
HK JDW NO:
103-SRP7050TA-5R6M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRP7050TA-5R6M
Description:
FIXED IND 5.6UH 6A 49 MOHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
SRP7050TA-5R6M
    18 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Carbonyl Powder
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    SRP7050TA
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.260W 7.30mmx6.60mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    6A
  • Inductance
    5.6μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    49mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    20MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    15 @ 100kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    15
  • Current - Saturation
    9A
  • Case/Size Code
    2626
  • Rated Current-Max
    6A
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    6A
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm