  • SRR0805-331K
SRR0805-331K
advertisement
Manufacturer No:
SRR0805-331K
HK JDW NO:
103-SRR0805-331K
Datasheet:
SRR0805-331K
Description:
FIXED IND 330UH 240MA 1.8OHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
SRR0805-331K
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2002
  • Series
    SRR0805
  • Size / Dimension
    0.413Lx0.315W 10.50mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Shielding
    YES
  • Depth
    8.2mm
  • Current Rating
    240mA
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    330μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.8Ohm Max
  • Max DC Current
    240mA
  • Frequency - Self Resonant
    3.8MHz
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    36 @ 796kHz
  • Current - Saturation
    380mA
  • Q Factor
    36
  • Inductance Tolerance
    10%
  • RMS Current (Irms)
    240mA
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 0.796 MHZ
  • Height
    4.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.185 4.70mm