  • SRR1003-151M
SRR1003-151M
advertisement
Manufacturer No:
SRR1003-151M
HK JDW NO:
103-SRR1003-151M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRR1003-151M
Description:
Ind Power Shielded Wirewound 150uH 20% 1KHz 23Q-Factor Ferrite 320mA T/R
Step5Bar-code shipping tag
SRR1003-151M
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    SRR1003
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.406W 12.70mmx10.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    1.8Ohm
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    10.5mm
  • Current Rating
    320mA
  • Inductance
    150μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.8Ohm Max
  • Max DC Current
    320mA
  • Frequency - Self Resonant
    8MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    23 @ 796kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    23
  • Current - Saturation
    800mA
  • Case/Size Code
    5041
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 2.52 MHZ
  • Height
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm