  • SRR1205-500YL
SRR1205-500YL
advertisement
Manufacturer No:
SRR1205-500YL
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SRR1205-500YL
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRR1205-500YL
Description:
FIXED IND 50UH 1.5A 200 MOHM SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRR1205-500YL
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    SRR1205
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.500W 12.70mmx12.70mm
  • Tolerance
    ±15%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    13mm
  • Current Rating
    1.5A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    50μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    200mOhm Max
  • Max DC Current
    1.5A
  • Frequency - Self Resonant
    7MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    18 @ 2.52MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    18
  • Current - Saturation
    2.8A
  • Q Factor
    18
  • Case/Size Code
    5050
  • Inductance Tolerance
    15%
  • DC Current
    1.5A
  • Height
    5.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm