  • SRR1210-121M
SRR1210-121M
advertisement
Manufacturer No:
SRR1210-121M
HK JDW NO:
103-SRR1210-121M
Datasheet:
SRR1210-121M
Description:
FIXED IND 120UH 2.3A 170 MOHM
Step5Bar-code shipping tag
SRR1210-121M
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2005
  • Series
    SRR1210
  • Size / Dimension
    0.472Lx0.472W 12.00mmx12.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    12.5mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    2.3A
  • Inductance
    120μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    170mOhm Max
  • Max DC Current
    2.3A
  • Frequency - Self Resonant
    2.6MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    13 @ 796kHz
  • Current - Saturation
    1.9A
  • Q Factor
    13
  • Case/Size Code
    4747
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    2.3A
  • RMS Current (Irms)
    2.3A
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm