  • SRR1240-101K
SRR1240-101K
advertisement
Manufacturer No:
SRR1240-101K
HK JDW NO:
103-SRR1240-101K
Datasheet:
SRR1240-101K
Description:
FIXED IND 100UH 1.25A 300 MOHM
Step5Bar-code shipping tag
SRR1240-101K
    Nonstandard
  • Material
    Steel
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2008
  • Series
    SRR1240
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    Wirewound
  • Resistance
    300MOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    1.25A
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating
    1.25A
  • Frequency
    8MHz
  • Base Part Number
    SRR1240
  • Inductance
    100μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    300mOhm Max
  • Max DC Current
    1.2A
  • Frequency - Self Resonant
    8MHz
  • Q @ Freq
    14 @ 796kHz
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    1.2A
  • Q Factor
    14
  • Inductance Tolerance
    10%
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.177 4.50mm
  • Length
    12.5mm
  • Width
    12.5mm