  • SRR1280-7R6Y
SRR1280-7R6Y
advertisement
Manufacturer No:
SRR1280-7R6Y
HK JDW NO:
103-SRR1280-7R6Y
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRR1280-7R6Y
Description:
Fixed Inductors 7.6uH 30% SMD 1280
Step5Bar-code shipping tag
SRR1280-7R6Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    SRR1280
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Copper/Nickel/Tin (Cu/Ni/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
    1
  • Depth
    12.8mm
  • Current Rating
    5.9A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    7.6μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    20mOhm Max
  • Max DC Current
    5.9A
  • Frequency - Self Resonant
    21MHz
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    15 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    15
  • Current - Saturation
    6.5A
  • Q Factor
    15
  • Case/Size Code
    4949
  • Inductance Tolerance
    30%
  • DC Current
    5.9A
  • RMS Current (Irms)
    5.9A
  • Height
    7.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm