  • SRR3011-6R8YL
SRR3011-6R8YL
advertisement
Manufacturer No:
SRR3011-6R8YL
HK JDW NO:
103-SRR3011-6R8YL
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRR3011-6R8YL
Description:
Fixed Inductors 6.8uH 15% SMD 3011
Step5Bar-code shipping tag
SRR3011-6R8YL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2005
  • Series
    SRR3011
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.150W 3.80mmx3.80mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
    1
  • Depth
    3.8mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    720mA
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    210mOhm Max
  • Max DC Current
    720mA
  • Frequency - Self Resonant
    49MHz
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    10 @ 7.96MHz
  • Current - Saturation
    620mA
  • Q Factor
    10
  • Case/Size Code
    1515
  • Inductance Tolerance
    30%
  • RMS Current (Irms)
    720mA
  • Height
    1.15mm
  • Height Seated (Max)
    0.051 1.30mm