  • SRR3818A-3R9Y
SRR3818A-3R9Y
advertisement
Manufacturer No:
SRR3818A-3R9Y
HK JDW NO:
103-SRR3818A-3R9Y
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRR3818A-3R9Y
Description:
FIXED IND 3.9UH 2A 105 MOHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
SRR3818A-3R9Y
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Series
    SRR3818A
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.150W 3.80mmx3.80mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    2A
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    3.9μH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    105mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    70MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    1.05A
  • Rated Current-Max
    2A
  • Inductance Tolerance
    30%
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm