  • SRR5018-5R0Y
SRR5018-5R0Y
advertisement
Manufacturer No:
SRR5018-5R0Y
HK JDW NO:
103-SRR5018-5R0Y
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRR5018-5R0Y
Description:
FIXED IND 5UH 1.65A 60 MOHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
SRR5018-5R0Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    SRR5018
  • Size / Dimension
    0.228Lx0.228W 5.80mmx5.80mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
    1
  • Depth
    6.1mm
  • Current Rating
    1.65A
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    5858
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    5μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    60mOhm Max
  • Max DC Current
    1.65A
  • Frequency - Self Resonant
    55MHz
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    7.9 @ 7.96MHz
  • Current - Saturation
    1.8A
  • Q Factor
    7.9
  • DC Current
    1.65A
  • Height
    1.8034mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm