  • SRR7045-6R8M
SRR7045-6R8M
advertisement
Manufacturer No:
SRR7045-6R8M
HK JDW NO:
103-SRR7045-6R8M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRR7045-6R8M
Description:
FIXED IND 6.8UH 2.2A 36 MOHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
SRR7045-6R8M
    18 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    SRR7045
  • Size / Dimension
    0.276Lx0.276W 7.00mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    7.3mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    2.2A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    36mOhm Max
  • Max DC Current
    2.2A
  • Frequency - Self Resonant
    28MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    10 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    10
  • Current - Saturation
    2A
  • Q Factor
    10
  • Case/Size Code
    2828
  • DC Current
    2.2A
  • Height
    4.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.189 4.80mm