  • SRU1028A-4R7Y
SRU1028A-4R7Y
advertisement
Manufacturer No:
SRU1028A-4R7Y
HK JDW NO:
103-SRU1028A-4R7Y
Datasheet:
SRU1028A-4R7Y
Description:
Inductor Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz 12Q-Factor Ferrite 4.5A 23mOhm DCR Automotive T/R
Step5Bar-code shipping tag
SRU1028A-4R7Y
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    ONE SURFACE
  • Weight
    880.989781mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2011
  • Series
    SRU1028A
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.394W 10.00mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Depth
    10.3mm
  • Current Rating
    4.5A
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    23mOhm Max
  • Max DC Current
    3.8A
  • Frequency - Self Resonant
    40MHz
  • Q @ Freq
    12 @ 7.96MHz
  • Q Factor
    12
  • Inductance Tolerance
    30%
  • RMS Current (Irms)
    4.5A
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm