  • SRU1048-6R8Y
SRU1048-6R8Y
advertisement
Manufacturer No:
SRU1048-6R8Y
HK JDW NO:
103-SRU1048-6R8Y
Datasheet:
SRU1048-6R8Y
Description:
Fixed Inductors 6.8uH 30% SMD 1048
Step5Bar-code shipping tag
SRU1048-6R8Y
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    10
  • Q Factor
    10
  • Case/Size Code
    3939
  • Inductance Tolerance
    30%
  • DC Current
    4.8A
  • RMS Current (Irms)
    4.8A
  • Height
    4.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.201 5.10mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2005
  • Series
    SRU1048
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.394W 10.00mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e2
    Wirewound
  • Resistance
    13.6mOhm
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    10.3mm
  • Current Rating
    4.1A
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    13.6mOhm
  • Max DC Current
    4.8A
  • Frequency - Self Resonant
    20MHz
  • Q @ Freq
    10 @ 7.96MHz