  • SRU3014-2R0Y
SRU3014-2R0Y
advertisement
Manufacturer No:
SRU3014-2R0Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SRU3014-2R0Y
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRU3014-2R0Y
Description:
Fixed Inductors 2uH 30% SMD 3014
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRU3014-2R0Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    SRU3014
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.130W 3.50mmx3.30mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    2
  • Depth
    3.5mm
  • Current Rating
    1.1A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    2μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    95mOhm Max
  • Max DC Current
    1.1A
  • Frequency - Self Resonant
    110MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL IN-LINE
  • Q @ Freq
    10 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    10
  • Current - Saturation
    1.3A
  • Q Factor
    10
  • Case/Size Code
    1413
  • DC Current
    1.1A
  • Height
    1.397mm
  • Height Seated (Max)
    0.063 1.60mm