  • SRU5028-100Y
SRU5028-100Y
advertisement
Manufacturer No:
SRU5028-100Y
HK JDW NO:
103-SRU5028-100Y
Datasheet:
SRU5028-100Y
Description:
FIXED IND 10UH 1.8A 63 MOHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
SRU5028-100Y
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2005
  • Series
    SRU5028
  • Size / Dimension
    0.205Lx0.205W 5.20mmx5.20mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
    Wirewound
  • Resistance
    63mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Depth
    5.4mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    1.8A
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    63mOhm
  • Max DC Current
    1.8A
  • Frequency - Self Resonant
    25MHz
  • Q @ Freq
    18 @ 2.52MHz
  • Current - Saturation
    1.4A
  • Q Factor
    18
  • Inductance Tolerance
    30%
  • DC Current
    1.8A
  • RMS Current (Irms)
    1.8A
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm