  • SRU6018-470Y
SRU6018-470Y
advertisement
Manufacturer No:
SRU6018-470Y
HK JDW NO:
103-SRU6018-470Y
Datasheet:
SRU6018-470Y
Description:
Fixed Inductors 47uH 30% SMD 6018
Step5Bar-code shipping tag
SRU6018-470Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2011
  • Series
    SRU6018
  • Size / Dimension
    0.256Lx0.244W 6.50mmx6.20mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    6.8mm
  • Current Rating
    800mA
  • Inductance
    47μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    410mOhm Max
  • Max DC Current
    800mA
  • Frequency - Self Resonant
    14MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    ON CIRCLE
  • Q @ Freq
    12 @ 2.52MHz
  • Current - Saturation
    460mA
  • Q Factor
    12
  • Case/Size Code
    2626
  • DC Current
    800mA
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm