  • SST25VF512A-33-4C-QAE
SST25VF512A-33-4C-QAE
advertisement
Manufacturer No:
SST25VF512A-33-4C-QAE
HK JDW NO:
536-SST25VF512A-33-4C-QAE
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Description:
Surface Mount SST25 8 Pin Memory IC SST25 Series SST25VF512A 512 kb kb 6mm mm 10mA mA 8b b
Step5Bar-code shipping tag
SST25VF512A-33-4C-QAE
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    SST25
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    3A991.B.1.A
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    SST25VF512A
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    512Kb 64K x 8
  • Nominal Supply Current
    10mA
  • Clock Frequency
    33MHz
  • Access Time
    12 ns
    SPI
  • Data Bus Width
    8b
  • Organization
    512KX1
  • Memory Width
    1
  • Write Cycle Time - Word, Page
    20μs
  • Address Bus Width
    16b
  • Density
    512 kb
  • Standby Current-Max
    0.000015A
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    8b
  • Programming Voltage
    2.7V
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Length
    6mm