  • ST16C552CJ68TR-F
ST16C552CJ68TR-F
advertisement
Manufacturer No:
ST16C552CJ68TR-F
Manufacturer:
Exar Corporation
HK JDW NO:
3417-ST16C552CJ68TR-F
Package:
PLCC
Datasheet:
Description:
Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Purchasing and Inquiry
ST16C552CJ68TR-F Overview
The PLCC package is the most cost-effective.The transmission of data takes place over 2 channels.UART is important that the operating temperature does not exceed 0°C in order for the machine to perform normally for a long time.It is important to keep the operating temperature below 70°C to ensure a long working period.The 68 pins form the basis for its configuration.Surface Mount is the method used to mount it.By keeping the supply voltage below 5.5V, reliability can be guaranteed.Reliability can be ensured when the supply voltage is kept above 2.97V.
ST16C552CJ68TR-F Features
ST16C552CJ68TR-F Applications
There are a lot of Exar Corporation ST16C552CJ68TR-F UARTs applications.
  • Factory automation and process control
  • Ethernet Network Routers
  • Network Management
  • Multi serial ports RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Serial to Parallel/Parallel to Serial Converter
  • Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
  • Infrared Transceivers
  • Portable and battery operated devices
  • Personal Digital Assistants
  • Communications equipment
Step5Bar-code shipping tag
ST16C552CJ68TR-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    68
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Number of Channels
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.97V
  • Nominal Supply Current
    3mA