  • ST16C554DCQ64TR-F
ST16C554DCQ64TR-F
advertisement
Manufacturer No:
ST16C554DCQ64TR-F
HK JDW NO:
3417-ST16C554DCQ64TR-F
Package:
LQFP
Datasheet:
ST16C554DCQ64TR-F
Description:
Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 64
Purchasing and Inquiry
ST16C554DCQ64TR-F Overview
There is a cost-effective package LQFP available.Transmission is done through 4 channels.As for packaging, Tape & Reel (TR) is chosen.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used to identify the uPs/uCs/Peripheral ICs on the board.There are 64 terminations used in its configuration.This item is classified as Serial IO/Communication Controllers due to a number of similarities.UART is important to keep the operating temperature below 0°C to ensure a long working period.For a long-term satisfactory performance, it is necessary not to exceed the operating temperature of 70°C.The configuration relies on the 64 pins.The way of mounting it is Surface Mount.The supply voltage should be kept below 5.5V to ensure reliability.When the supply voltage is kept above 2.97V, reliability can be ensured.To ensure high efficiency, it operates at 5V supply voltage.
ST16C554DCQ64TR-F Features
Operating supply voltage of 5V
ST16C554DCQ64TR-F Applications
There are a lot of Exar Corporation ST16C554DCQ64TR-F UARTs applications.
  • GPS Systems
  • Personal Digital Assistants Modules
  • Infrared Transceivers
  • Telecommunication Network Routers
  • Factory Automation and Process Controls
  • Point-of- Sale Terminals
  • Factory Automation
  • Handheld Computers
  • Multi serial ports RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Portable Applications
Step5Bar-code shipping tag
ST16C554DCQ64TR-F
    Select All
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of Channels
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.97V
  • Nominal Supply Current
    6mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Data Rate
    1.5 Mbps
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C