  • ST90-125L2KI
ST90-125L2KI
advertisement
Manufacturer No:
ST90-125L2KI
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-ST90-125L2KI
Package:
Axial, Can
Datasheet:
ST90-125L2KI
Purchasing and Inquiry
ST90-125L2KI Overview
ST90-125L2KI Features
ST90-125L2KI Applications
There are a lot of Vishay Sprague ST90-125L2KI applications of tantalum capacitors.
  • Industrial control units
  • Automotive ECU
  • Industrial
  • Airbag systems
  • Telecom infrastructure
  • ABS
  • General purpose
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
ST90-125L2KI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2016
  • Series
    SuperTan®, ST
  • Size / Dimension
    0.312Diax1.008L 7.92mmx25.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Wet Tantalum
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    125V
  • Capacitance
    90μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.3Ohm
  • Manufacturer Size Code
    L2
  • Length
    25.6032mm