  • STGW60H65DRF
STGW60H65DRF
advertisement
Manufacturer No:
STGW60H65DRF
HK JDW NO:
761-STGW60H65DRF
Package:
TO-247-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STGW60H65DRF
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Weight
    6.500007g
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    420W
  • Base Part Number
    STGW60
    Standard
  • Power - Max
    420W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    650V
  • Max Collector Current
    120A
  • Reverse Recovery Time
    19 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.9V
  • Test Condition
    400V, 60A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 60A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    217nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    240A
  • Td (on/off) @ 25°C
    85ns/178ns
  • Switching Energy
    940μJ (on), 1.06mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V