  • STGWA19NC60HD
STGWA19NC60HD
advertisement
Manufacturer No:
STGWA19NC60HD
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STGWA19NC60HD
Package:
TO-247-3
Datasheet:
STGWA19NC60HD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STGWA19NC60HD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Turn On Delay Time
    25 ns
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    97 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    52A
  • Reverse Recovery Time
    31 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.5V
  • Turn On Time
    32 ns
  • Test Condition
    390V, 12A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 12A
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Continuous Collector Current
    52A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    272 ns
  • Gate Charge
    53nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    60A
  • Td (on/off) @ 25°C
    25ns/97ns
  • Switching Energy
    85μJ (on), 189μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5.75V
  • Height
    25.54mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Weight
    6.500007g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PowerMESH™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    208W
  • Base Part Number
    STGWA19
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    208W