  • STGWA25M120DF3
STGWA25M120DF3
advertisement
Manufacturer No:
STGWA25M120DF3
HK JDW NO:
761-STGWA25M120DF3
Datasheet:
STGWA25M120DF3
Step5Bar-code shipping tag
STGWA25M120DF3
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    38.000013g
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    375W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STGWA25
  • Element Configuration
    Single
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    375W
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    50A
  • Reverse Recovery Time
    265 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.85V
  • Test Condition
    600V, 25A, 15 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 25A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    85nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    100A
  • Td (on/off) @ 25°C
    28ns/150ns
  • Switching Energy
    850μJ (on), 1.3mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    7V