  • STGWA40N120KD
STGWA40N120KD
advertisement
Manufacturer No:
STGWA40N120KD
HK JDW NO:
761-STGWA40N120KD
Step5Bar-code shipping tag
STGWA40N120KD
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 8 months ago)
  • Mount
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PowerMESH™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    240W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STGWA40
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power - Max
    240W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3.85V
  • Max Collector Current
    80A
  • Reverse Recovery Time
    84 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Max Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Turn On Time
    83 ns
  • Test Condition
    960V, 30A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.85V @ 15V, 30A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    564 ns
  • Gate Charge
    126nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C
    48ns/338ns
  • Switching Energy
    3.7mJ (on), 5.7mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    25V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.5V