  • STGWA40S120DF3
STGWA40S120DF3
advertisement
Manufacturer No:
STGWA40S120DF3
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STGWA40S120DF3
Package:
TO-247-3
Datasheet:
STGWA40S120DF3
Description:
STMICROELECTRONICS STGWA40S120DF3 IGBT, SINGLE, 1.2KV, 80A, TO-247-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STGWA40S120DF3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.15V @ 15V, 40A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    158.46 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    129nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    160A
  • Td (on/off) @ 25°C
    35ns/148ns
  • Switching Energy
    1.43mJ (on), 3.83mJ (off)
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    468W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STGWA40
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    468W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.15V
  • Max Collector Current
    80A
  • Reverse Recovery Time
    355 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Turn On Time
    50 ns
  • Test Condition
    600V, 40A, 15 Ω, 15V