  • STK14C88-3NF45
STK14C88-3NF45
advertisement
Manufacturer No:
STK14C88-3NF45
HK JDW NO:
217-STK14C88-3NF45
Package:
32-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
STK14C88-3NF45
Description:
Surface Mount 32 Pin Memory IC STK14C88 256 kb kb 20.726mm mm 42mA mA 8b b
Quantity:
In Stock : 2
Step5Bar-code shipping tag
STK14C88-3NF45
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    NVSRAM (Non-Volatile SRAM)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    STK14C88
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    256Kb 32K x 8
  • Nominal Supply Current
    42mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Memory Format
    NVSRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Data Bus Width
    8b
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    45ns
  • Density
    256 kb
  • Standby Current-Max
    0.001A
  • Access Time (Max)
    45 ns
  • Word Size
    8b
  • Length
    20.726mm
  • Height Seated (Max)
    2.54mm