  • STM32F101C4T6A
STM32F101C4T6A
advertisement
Manufacturer No:
STM32F101C4T6A
HK JDW NO:
761-STM32F101C4T6A
Package:
48-LQFP
Datasheet:
STM32F101C4T6A
Description:
16KB 16K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32F1 Series STM32F101 48 Pin 36MHz 48-LQFP
Purchasing and Inquiry
STM32F101C4T6A Description
The STM32F101C4T6A Low-density access line family includes the high-performance ARM Cortex?-M3 32-bit RISC core operating at a frequency of 36 MHz, high-speed embedded memories (Flash memory of 16 to 32 Kbytes and SRAM of 4 to 6 Kbytes), and a wide variety of enhanced peripherals and I/Os connected to two APB buses. Each device provides two USARTs, one I2C, one SPI, one 12-bit ADC, and up to two general-purpose 16-bit timers as standard communication interfaces.
The STM32F101C4T6A Low-density access line family runs between a power supply of 2.0 and 3.6 V and a temperature range of -40 to +85 °C. The development of low-power applications is made possible by a wide range of power-saving modes.
STM32F101C4T6A Features
  • Up to 5 timers
– Up to two16-bit timers, each with up to 4 IC/OC/PWM or pulse counter
– 2 watchdog timers (Independent and Window)
– SysTick timer: 24-bit downcounter
  • Up to 4 communication interfaces
– 1 x I2C interface (SMBus/PMBus)
– Up to 2 USARTs (ISO 7816 interface, LIN, IrDA capability, modem control)
– 1 × SPI (18 Mbit/s)
  • CRC calculation unit, 96-bit unique ID
  • ECOPACK? packages
  • Low power
– Sleep, Stop and Standby modes
– VBAT supply for RTC and backup registers
  • Debug mode
– Serial wire debug (SWD) and JTAG interfaces
  • DMA
– 7-channel DMA controller
– Peripherals supported: timers, ADC, SPIs, I2Cs and USARTs
  • 1 × 12-bit, 1 μs A/D converter (up to 16 channels)
– Conversion range: 0 to 3.6 V
– Temperature sensor
  • Up to 51 fast I/O ports
– 26/37/51 I/Os, all mappable on 16 external interrupt vectors and almost all 5 V-tolerant
  • Core: ARM? 32-bit Cortex?-M3 CPU
– 36 MHz maximum frequency, 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance at 0 wait state memory access
– Single-cycle multiplication and hardware division
  • Memories
– 16 to 32 Kbytes of Flash memory
– 4 to 6 Kbytes of SRAM
  • Clock, reset and supply management
– 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
– POR, PDR and programmable voltage detector (PVD)
– 4-to-16 MHz crystal oscillator
– Internal 8 MHz factory-trimmed RC
– Internal 40 kHz RC
– PLL for CPU clock
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
STM32F101C4T6A Applications
  • Application control
  • User interface
  • Medical and handheld equipment
  • PC peripherals, gaming and GPS platforms
  • Industrial applications
  • PLCs
  • Inverters
  • Printers
  • Scanners
  • Alarm systems
  • Video intercoms
  • HVACs
Step5Bar-code shipping tag
STM32F101C4T6A
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    STM32F1
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    363mW
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    36MHz
  • Base Part Number
    STM32F101
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    37
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    DMA, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 10x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Core Architecture
    ARM
  • CPU Family
    CORTEX-M3
  • Number of ADC Channels
    10
  • Number of PWM Channels
    4
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    1.45mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7.2mm