  • STM32L011K4U6
STM32L011K4U6
advertisement
Manufacturer No:
STM32L011K4U6
HK JDW NO:
761-STM32L011K4U6
Package:
32-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
STM32L011K4U6
Description:
16KB 16K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller STM32L0 Series STM32L011 3V 32-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2620
Step5Bar-code shipping tag
STM32L011K4U6
  • Number of I/O
    28
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.65V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 10x12b
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Package / Case
    32-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STM32L011
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V