  • PIC16C73A-20/SO
PIC16C73A-20/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C73A-20/SO
HK JDW NO:
536-PIC16C73A-20/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16C73A-20/SO
Description:
7KB 4K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16C Series PIC16C73A 28 Pin 20MHz 5V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16C73A-20/SO Overview
Due to the benefits of saving space, it is available in the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. Surface Mount is the way to mount it. In the package Tube, it is included. There is a PIC as core processor in this device. Work should be performed at a temperature of 0°C~70°C TA. The type of memory in which this program is stored is OTP. There are 22 I/Os on it. Other components that are comparable to it have the base part number PIC16C73A. A DUAL position is assigned to its terminals. It consists of 28 terminationals. This electrical component is part of the PIC? 16C series. Because the supply voltage is 5V, high efficiency can be achieved. MICROCONTROLLER, RISC is this gadget's uPs/uC/peripheral IC. It is constructed using 28 pins. A total of 28 pins are attached to it. The component is included in Microcontrollers. A device with a memory size of 7kB can store programs and data. Powered by a 5V source. The system is highly efficient when working at a frequency of 20MHz. While deploying 5V, designers will be able to fully take advantage of its adaptability. 3 timers/counters are in use. This part is part of the PIC family of CPUs. External is the oscillator type it uses.
PIC16C73A-20/SO Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16C73A-20/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16C73A-20/SO Microcontroller applications.
  • Industrial instrumentation devices
  • Kindle
  • Leakage current tester
  • Toys
  • Tape drives
  • Data acquisition and control
  • Ipad
  • Computer/laptop
  • Light sensing & controlling devices
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C73A-20/SO
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 16C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16C73A
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Number of I/O
    22
  • RAM Size
    192 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~6V