  • STM32L151QDH6
STM32L151QDH6
advertisement
Manufacturer No:
STM32L151QDH6
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STM32L151QDH6
Package:
132-UFBGA
Datasheet:
STM32L151QDH6
Description:
384KB 384K x 8 FLASH ARM? Cortex?-M3 32-Bit Microcontroller STM32L1 Series STM32L151 132 Pin 32MHz 3.3V 132-UFBGA
Purchasing and Inquiry
STM32L151QDH6 Description
The ultra-low-power STM32L151xD and STM32L152xD devices incorporate the connectivity power of the universal serial bus (USB) with the high-performance Arm? Cortex?-M3 32-bit RISC core operating at a frequency of 32 MHz (33.3 DMIPS), a memory protection unit (MPU), high-speed embedded memories (Flash memory up to 384 Kbytes and RAM up to 48 Kbytes), a flexible static memory controller (FSMC) interface (for devices with packages of 100 pins and more) and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses.
STM32L151QDH6 Features
  • 1.65 V to 3.6 V power supply
  • -40°C to 105°C temperature range
  • 305 nA Standby mode (3 wakeup pins)
  • 1.15 μA Standby mode + RTC
  • 0.475 μA Stop mode (16 wakeup lines)
  • 1.35 μA Stop mode + RTC
  • 11 μA Low-power run mode
  • 230 μA/MHz Run mode
  • 10 nA ultra-low I/O leakage
  • 8 μs wakeup time
  • 3x operational amplifiers
  • 12-bit ADC 1 Msps up to 40 channels
  • 12-bit DAC 2 ch with output buffers
  • 2x ultra-low-power-comparators
STM32L151QDH6 Applications
  • Power Management
  • Consumer Electronics
  • Portable Devices
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
STM32L151QDH6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    132-UFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    132
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    STM32L1
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    132
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    333mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    STM32L151
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Interface
    I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    384kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    109
  • RAM Size
    48K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    384KB 384K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
  • Supply Current-Max
    12.3mA
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 40x12b; D/A 2x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    9
  • Core Architecture
    ARM
  • EEPROM Size
    12K x 8
  • CPU Family
    CORTEX-M3
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    7mm