  • STM8L101F3P6
STM8L101F3P6
advertisement
Manufacturer No:
STM8L101F3P6
HK JDW NO:
761-STM8L101F3P6
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
STM8L101F3P6
Description:
8KB 8K x 8 FLASH STM8 8-Bit Microcontroller STM8L EnergyLite Series STM8L 20 Pin 16MHz 3V 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
STM8L101F3P6                          Description
 STM8L101F3P6 series are based on a high-performance ARM Cortex - M4 32-bit RISC core that runs at up to 168 MHz. The Cortex-M4 kernel uses floating point unit (FPU) single precision and supports all ARM single precision data processing instructions and data types. It also implements a complete set of DSP instructions and memory protection unit (MPU) to enhance the security of the application. The STM8L101F3P6 series integrate high-speed embedded memory (flash memory, flash memory up to 1 MB, SRAM up to 192 K bytes), backup SRAM up to 4 K bytes, and various enhanced Icano and peripherals connected to two APB buses, three AHB buses, and a 32-bit multi-AHB bus matrix.
STM8L101F3P6                           Features
? Main microcontroller features
– Supply voltage range 1.65 V to 3.6 V
– Low power consumption (Halt: 0.3 μA,
Active-halt: 0.8 μA, Dynamic Run:
150 μA/MHz)
– STM8 Core with up to 16 CISC MIPS
throughput
– Temp. range: -40 to 85 °C and 125 °C
? Memories
– Up to 8 Kbytes of Flash program including
up to 2 Kbytes of data EEPROM
– Error correction code (ECC)
– Flexible write and read protection modes
– In-application and in-circuit programming
– Data EEPROM capability
– 1.5 Kbytes of static RAM
? Clock management
– Internal 16 MHz RC with fast wakeup time
(typ. 4 μs)
– Internal low consumption 38 kHz RC
driving both the IWDG and the AWU
? Reset and supply management
– Ultra-low power POR/PDR
– Three low-power modes: Wait, Active-halt,
Halt
? Interrupt management
– Nested interrupt controller with software
priority control
– Up to 29 external interrupt sources
? I/Os
– Up to 30 I/Os, all mappable on external
interrupt vectors
– I/Os with programmable input pull-ups, high
sink/source capability and one LED driver
infrared output
STM8L101F3P6                          Applications
Low power modes
Step5Bar-code shipping tag
STM8L101F3P6
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    STM8L EnergyLite
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    181mW
  • Technology
    CMOS
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    16MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    STM8L
  • Pin Count
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    18
  • RAM Size
    1.5K x 8
  • Memory Type
    FLASH, ROM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.65V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    STM8
  • Peripherals
    Infrared, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • EEPROM Size
    2K x 8
  • CPU Family
    ST8
  • Number of PWM Channels
    2
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    1.05mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    4.5mm