  • STS9NF30L
STS9NF30L
advertisement
Manufacturer No:
STS9NF30L
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STS9NF30L
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
STS9NF30L
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 20m Ω @ 4.5A, 10V ±18V 730pF @ 25V 12.5nC @ 4.5V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 10621
Step5Bar-code shipping tag
STS9NF30L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    STripFET™ II
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    9A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    STS9NF
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    2.5W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    2.5W
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    20m Ω @ 4.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    730pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    9A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    12.5nC @ 4.5V
  • Rise Time
    80ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±18V
  • Fall Time (Typ)
    24 ns
  • Turn-Off Delay Time
    38 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    9A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    18V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    9A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.035Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    30V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    36A